D'Addario a Rico

Rico

Americká společnost Rico byla založena roku 1928 ve Francii panem Josephem Ricem. Firma se od svého počátku zabývá především výrobou klarinetových či saxofonových plátků, které jsou navrženy a vyráběny tak, aby je hudebníci mohli při hraní používat podle svých vlastních představ. K jejich výrobě se používají ty nejkvalitnější druhy třtiny, které si společnost sama vyšlechtila k tomu, aby splňovala ty nejlepší vlastnosti pro výrobu plátků. Rico vyrábí také hubičky, jejichž podstatu tvoří kvalitní přírodní surovina ebonit a korek. Základní proces opracovávání je automatický, ovšem pozdější či dokončovací fáze výroby už je ruční. Tyto fáze vykonávají specializovaní mistři, kteří upravují odrazné plošky, stěny a hrany. Kvalitu, zvuk a ladění hubiček testují profesionální hudebníci. Lehkost hry, dostupná cena a výhodná balení produktů Rico mají za následek to, proč je tato firma oblíbená mezi muzikanty po celém světě.

D'Addario Woodwinds

Původ a historii společnosti D'Addario nalezneme už v roce 1680 v Itálii. Při jejím zrodu stál Donato D'Addario, který se narodil v malé italské vesnici Salle. Firma zde působila necelých 300 let, kdy se věnovala především výrobě strun ze zvířecích střev. V roce 1905 se však společnost důsledkem ničivého zemětřesení musí přestěhovat za oceán. Přichází tedy do městečka jménem Astoria ve státě New York, kde v malé garáži za domem pokračuje ve výrobě strun. D'Addario se postupně rozrůstá a začíná navazovat důležité kontakty s předními hudebníky této doby (např. orchestr Glena Millera) a dále vyrábí struny na základě individuálních požadavků jednotlivých hudebníků. Díky vynálezu společnosti DuPont™ poznává celý svět nylon. V roce 1947 DuPont™ dodává první vzorky tohoto materiálu firmě D'Addario, která se prakticky ihned začíná zabývat vývojem nových technologii, jak nylon efektivně využívat k výrobě strun pro nejrůznější hudební nástroje. Zároveň se také zaměřuje na výrobu ocelových strun pro elektrické kytary. Na začátku 90. let D'Addario získává jako sovu akvizici firmu Kaplan Musical Strings Company, dlouholetého a ve Státech uznávaného výrobce strun pro klasické nástroje.

Spojení společností a pokračování D'Addario Woodwinds

Koncem roku 2013 koupila společnost D'Addario Woodwinds společnost Rico, dochází tak k fúzi těchto dvou společností a vzniká pouze jedna firma, která dále pokračuje pod názvem D'Addario Woodwinds. Značku Rico ovšem zachovává např. v názvu plátků (D'Addario Rico Royal). V dnešní době se výrobní závody D'Addario Inc. rozkládají téměř na 190 tisících čtverečních metrů kolem obce Farmingdale (podlíž Long Islandu, NY), zároveň však už vlastní i další továrnu značky Rico v Kalifornii. Společnost nyní zaměstnává více jak 900 lidí a stále zachovává svůj cíl, a to neustále zlepšovat kvalitu svých výrobků. D'Addario je v dnešní době známé po celém světě a dosahuje vysokého renomé. Ve svém sortimentu se neustále zaměřuje se na všechny hráčské kategorie, a to jak na amatéry, tak i na profesionály. Firma má také výzkumné a vývojové oddělení D'Addario, kde se v laboratořích snaží neustále vyvíjet nové technologie a dále tak posovat hráčské i hudební možnosti.

 

Webové stránky firmy: http://www.woodwinds.daddario.com/

© 2008-2023, Všechna práva vyhrazena, Clarina Music, Česká 9, 602 00 Brno